Gorączka o nieznanej przyczynie – czym jest i co jest jej przyczyną?

Gorączka o nieznanej przyczynie to problem medyczny, który staje się prawdziwą zmorą dzisiejszych lekarzy. Pacjenci dotknięci tym problemem poddają się bowiem wielu badaniom, nieraz bardzo bolesnym i wyniszczającym organizm. Chodzą od lekarza do lekarza różnych specjalizacji, jednak żadne z nich nie jest w stanie właściwie zdiagnozować występującego u nich ciągle stanu gorączkowego. U osoby z gorączką o nieznanej przyczynie stale występuje podniesiona temperatura, najczęściej w okolicach 38 stopni. Jednocześnie chorzy skarżą się nie ciągłe zmęczenie, nadmierną senność w ciągu dnia, a problemy z zaśnięciem po położeniu się do łóżka. Chodzą oni ciągle podenerwowani, zalęknieni, wszystko ich denerwuje i wyprowadza z równowagi. Skupienie uwagi i koncentracja n codziennych czynnościach stanowi dla nich nie lada wyzwanie. Współwystępowanie tych wszystkich objawów każe przypuszczać, że gorączka o nieznanej przyczynie może być związana z zaburzeniami psychicznymi. Oczywiście najpierw należy wykluczyć wszelkie inne możliwości by móc przyjmować taką właśnie przyczynę tej choroby. Analizując dzieciństwo osób z gorączką o nieznanej przyczynie można w wielu przypadkach zauważyć, że wychowywali się oni w bardzo zaburzonej rodzinie. Często na porządku dziennym występowała w takich domach przemoc psychiczna, nadużycia emocjonalne, zastraszanie, ciągłe wyśmiewanie i wzbudzanie poczucia winy. Nie było w takich rodzinach bezinteresownej miłości i okazywania uczucia ciepła, czyli tych czynników, które są niezbędne aby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Zdarza się również stosunkowo często, że w takich domach dochodzi nawet do systematycznej przemocy fizycznej, w tym na tle seksualnym. Duże znaczenie dla pojawienia się w przyszłości gorączki o nieznanej przyczynie może być również opuszczenie dziecka przez jednego z rodziców, czy to opuszczenie fizyczne (rozwód, albo całkowite wycofanie się rodzica) bądź też wycofanie emocjonalne.

Październik 2019