Depresja – choroba cywilizacyjna

Depresja staje się dziś prawdziwą plagą w społeczeństwie zachodnim, w tym również w naszym kraju. Z miesiąca na miesiąc zwiększają się kolejki do psychiatry i psychologa i to już nie tylko dlatego aby uzyskać zwolnienie lekarskie z pracy lub uniknąć powołania do wojska. Depresja staje się realnym problemem, o którym jeszcze do niedawna bardzo niewiele się mówiło. Dzisiaj to zaburzenie jest coraz bardziej nagłaśniane dzięki czemu osoby nią dotknięte nie muszą już dzisiaj obawiać się negatywnej, jakże nieprzyjemnej stygmatyzacji jako osoby chorej psychicznie. Jeszcze do niedawna przyklejanie osobom z depresją takich łatek skutecznie zniechęcało je do szukania pomocy, dziś sytuacja ta wreszcie zaczyna się zmieniać na lepsze.

Czym jest depresja, a czym nie jest?

Depresja objawia się przede wszystkim ciągłym stanem przygnębienia i apatii. Nie jest prawdą, że chory na depresję odczuwa ciągły smutek, osoba ta nic nie potrafi odczuwać, jest kompletnie zobojętniała na wszystko i dałaby wiele za to, aby móc poczuć chociażby smutek. Jest przekonana, że jedynym jej pragnieniem jest spędzenie reszty życia we własnym łóżku, z dala od innych ludzi i problemów dnia codziennego. Powszednie życie nie przynosi takiej osobie żadne satysfakcji dlatego często pojawiają się u niej myśli samobójcze, które wcale nie tak rzadko są realizowane.

Przyczyny depresji

Depresję wywołują najczęściej negatywne wydarzenia, które dotknęły osobę której rozwinęła się depresja. Jeżeli trwa ona długotrwale należy jednak podejrzewać bardziej rozwinięte przyczyny, wiążące się z występowaniem na przykład fobii społecznej czy nerwicy. Istnieje też znaczne prawdopodobieństwo, że podatność na depresję ma swoje podłoże genetyczne.

Jak pomóc osobie z depresją?

Aby pomóc osobie z depresją należy przede wszystkim okazać jej niezbędne wsparcie i zrozumienie. Dobrze jest nie dawać jej gotowych, łatwych rad, ani nie mówić żeby wzięła się w garść. Gdyby była w stanie tego dokonać, to już dawno zrobiła by to sama. Depresja jest jednak chorobą, dlatego warto taką osobę skierować po pomoc do specjalisty: czy to psychiatry czy też psychoterapeuty.

Comments are closed.