Joga oczu – czyli w jaki sposób zmniejszyć wadę wzroku

44Jak wiadomo wzrok to bardzo ważna sprawa. Niestety w dzisiejszych czasach na skutek szybkiego rozwoju nowoczesnych technologii wady wzroku dotykają już coraz młodszych ludzi. Trudno dziś sobie wyobrazić życie bez wielogodzinnego wpatrywania się w ekran komputera, telewizora czy telefonu komórkowego. Z tego też powodu już kilkuletnie dzieci zaczynają nosić zazwyczaj okulary. Propagatorzy jogi oczu są jednak zdania, że okulary dla osoby z wadami wzroku są tym samym, co kule dla ludzi po złamaniach nóg. Zalecają oni, aby poddawać nasze oczy regularnym ćwiczeniom relaksacyjnym i stymulującym, które jak zapewniają w krótkim czasie są w stanie wyraźnie zmniejszyć wadę wzroku i poprawić widzenie. Na czym jednak polegają te ćwiczenia? Jak sama nazwa wskazuje joga to przede wszystkim technika, której głównym zadaniem jest wprowadzenie człowieka w stan głębokiego relaksu poprzez głębokie, powolne oddychanie.

W jodze oczu jest bardzo podobnie. Głównym czynnikiem zapewniającym tak spektakularne efekty jest właśnie odprężanie całego ciała, a przede wszystkim oczu. Zaczynamy więc codzienną sesję jogi oczu od ich zamknięcia i przebywania w takim stanie przez kilkanaście sekund. Jednocześnie pamiętamy o tym, aby skupić się na powolnym, skoncentrowanym oddychaniu. To ćwiczenie będzie także stanowiło rolę przerywnika pomiędzy poszczególnymi ćwiczeniami. Mówiąc o pozostałych ćwiczeniach mamy na myśli te z nich, które mają za zadanie wprawienie w ruch gałek ocznych, a przez to poprawienie ich funkcjonalności. Stoją w lekkim rozkroku powinniśmy najpierw kierować swój wzrok od nosa ku górze, następnie przenosić go z jednego ramienia na drugie, a następnie w obszary jak najbardziej oddalone za i obok naszego ciała. Trzeba przy tym pamiętać o tym, że głowa powinna pozostawać cały czas w bezruchu. Po skończeniu tych wszystkich ćwiczeń przechodzimy już do ostatecznej sesji relaksacyjnej. Obejmujemy w tym celu oczy swoimi dłońmi i wpatrując się w uzyskaną w ten sposób ciemność oddychać spokojnie i głęboko.

Sierpień 2019