Prokrastynacja i jej wpływ na zdrowie

2Jak wiadomo odpowiednia profilaktyka i jak najszybsze leczenie chorób bardzo ułatwia szybkie efekty leczenia. Istnieją jednak osoby, które wolałyby umrzeć niż pójść do lekarza na wizytę. Najczęściej osoby są dotknięte zaburzeniem zwanym prokratynacją, a czasem żartobliwe „syndromem studenta”. Czym objawia się to zaburzenie? Przede wszystkim chory obawia się podjęcia jakichkolwiek działań w przypadku, kiedy nie czuje się wystarczająco dobry i pewny, że wykona je bardzo dobrze. Nietrudno zatem zgadnąć, że prokrastynacja jest silnie powiązana z chorobliwym perfekcjonizmem. Osoba zaburzona z powodu lęku jest w stanie odkładać większość codziennych czynności na ostatnią chwilę, by wykonać je tuż przed ostatecznym terminem, albo też nie zrobić tego wcale. Typowym przykładem jest tutaj student, który uczy się do egzaminu za pięć dwunasta. Ma w tym przypadku duże znaczenie mechanizm psychologiczny zgodnie z którym poświęcając jakiejś czynności mało pracy, czasu i wysiłku mamy w przypadku niepowodzenia wytłumaczenie dla naszej porażki. Kiedy zaś uda nam się osiągnąć dobry wynik, wtedy tym bardziej uważamy siebie za genialnych i wybitnych.

W przypadku, gdy długie i pracochłonne przygotowanie nie przyniosłyby spodziewanego efektu, wtedy nasze ego znacznie by na tym ucierpiało. Jakie są przyczyny prokrastynacji? Zostało już wcześniej wspomniane, że wiąże się ona ściśle z perfekcjonizmem i lękiem przed porażką. Mało kto jednak zdaje sobie z tego faktu sprawę i prokratynatorom przypisuje się najczęściej wyłącznie ich własne, zawinione lenistwo. Trzeba jednak pamiętać o tym, że takie osoby naprawdę cierpią z powodu swojego zaburzenia, często zapadają w poważne depresje, fobie i nerwice. Są tu ludzie z bardzo niską samooceną, znacznie zaniżonym poczuciem wartości, a jednocześnie najczęściej wymaga się od nich bardzo dużo. Rodzice takich dzieci najczęściej wymagali od nich wybitnych osiągnięć w szkole czy poza nią. Każda porażka była negatywnie sankcjonowana, dlatego dziecko takie nie nauczyło się jej przyjmować godny sposób. Prokratynacja jest niestety bardzo niebezpieczna dla zdrowia. W skrajnych przypadkach chory za nic w świecie nie pójdzie do lekarza, będzie na tyle zaniedbywał swoje zdrowie, że może się to zakończyć jego przedwczesną śmiercią

Comments are closed.SzukajNajnowsze komentarze

  Kalendarz

   Sierpień 2019
   P W Ś C P S N
   « Sty    
    1234
   567891011
   12131415161718
   19202122232425
   262728293031  

  Dieta jogurtowa

   Dieta jogurtowa jest bez wątpienia dobrym sposobem na to, aby oczyścić nasz organizm z wielu szkodliwych toksyn, a także na to, aby w szybkim czasie pozbyć się kilku niepotrzebnych, nadliczbowych kilogramów. Co najważniejsze jest ona całkowicie bezpieczna, bowiem jak wiadomo jogurty zapewniają naszemu organizmowi sporą dawkę potrzebnego białka. Należy do tego dodać fakt, że dieta taka jest również niezwykle smaczna, kto bowiem Nielubi pysznych, owocowych jogurtów. Na czym polega taka dieta? Oczywiście w głównej mierze jest ona oparta właśnie na zaopatrywanie naszego organizmu w spore dawki jogurtu, najlepiej naturalnego. Alternatywą dla jogurtów, równie smaczną są maślanki i kefiry, które możemy kupić w sklepach również w owocowych smakach. Dieta jogurtowa nie powinna jednak trwać dłużej niż dwa tygodnie, organizm potrzebuje bowiem składników odżywczych, których same jogurty nie są w stanie nam dostarczyć. Można jednak poszerzyć dietę jogurtową o świeże owoce i warzywa.

   Dzięki temu nadal będziemy w skuteczny sposób oczyszczać organizm z toksyn, stracimy szybko parę kilogramów, ale także znacznie zmniejszymy ryzyko pojawienia się negatywnych konsekwencji związanych z tą dietą. Warto oczywiście również zadbać o regularne przyjmowanie płynów. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że powinny być to zdrowe napoje, zapomnijmy o algolu, kawie, mocnej herbacie czy napojach gazowanych. Najlepiej sprawdzi się naturalna woda mineralna (koniecznie niegazowana!), a także soki, nektary i kompoty domowej roboty. Wykluczone w trakcie praktykowania diety jest również kategorycznie palenie papierosów, spożywanie tuczących słodyczy i bogatych w zły cholesterol porcji czerwonego mięsa. Stosują się po powyższych wskazówek będziemy mogli być całkowicie pewni, że w krótkim czasie poczujemy się znacznie lepiej, a nasze zdrowie zyska na tym naprawdę wiele. Poprawi się oczywiście także wygląd naszego ciała, stracimy bowiem bardzo szybko zbędne kilogramy co pozwoli nam poczuć się lekko i swobodnie. Zapomnimy o nieprzyjemnych zaparciach, a bóle brzucha będą już tylko nieprzyjemnym wspomnieniem.