Jak walczyć ze złym cholesterolem?

Jak walczyć ze złym cholesterolem?

Zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu jest przyczyną wielu poważnych chorób. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest nadmiar tłuszczu, który stopniowo odkłada się w naczyniach krwionośnych i utrudnia przepływ krwi. Gdy pojawiają się problemy z krążeniem, narządy wewnętrzne oraz serce otrzymują zbyt małą ilość tlenu i innych ważnych substancji odżywczych transportowanych wraz z krwią. W efekcie zbyt wysoki poziom cholesterolu prowadzi do takich chorób, jak miażdżyca czy też cukrzyca. Może stać się również przyczyną zawału lub udaru mózgu. Każda z tych chorób jest poważnym zagrożeniem dla życia i może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, np. częstym skutkiem udaru jest częściowy paraliż znacznie utrudniający samodzielne funkcjonowanie. Dlatego też każda osoba, która dba o swe zdrowie, koniecznie powinna tak opracować swą dietę, by uniknąć problemów związanych z nadmiarem złego cholesterolu.
Walka ze złym cholesterolem wcale nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy unikać tych potraw, które dostarczają zbyt wielu tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Znacznie lepiej na ludzki organizm wpływają tłuszcze roślinne, zatem warto sięgać po oleje roślinne lub wyjątkowo cenioną oliwę z oliwek. Dobrym rozwiązaniem jest także sięganie po świeże ryby morskie, w których znajdują się kwasy tłuszczowe omega-3. Zaleca się jednocześnie unikania smażonych potraw. Są one kaloryczne i zawierają znacznie więcej tłuszczu, niż potrawy gotowane, duszone lub pieczone.
W walce ze złym cholesterolem świetnie sprawdzają się również świeże warzywa, przy czym szczególnie zalecanymi produktami są tu: kapusta, cebula, czosnek oraz natka pietruszki. Warto także sięgać możliwie jak najczęściej po owoce, szczególnie te, które zawierają sporo witaminy C. Porzeczki, cytrusy oraz jabłka świetnie radzą sobie z cholesterolem.
Oprócz sięgania po zdrową żywność warto też korzystać z ruchu. Aktywność fizyczna pozwala skutecznie obniżać poziom złego cholesterolu, zatem w trosce o swe zdrowie warto ruszać się jak najczęściej. Można na tym wiele zyskać i dłużej cieszyć się dobrą formą.

Comments are closed.