Wpływ obecności zwierząt na nasze samopoczucie

Od zawsze wiadomo, że obecność zwierząt ma na człowieka zbawienny wpływ. Szybko pozwalają nam się odstresować dzięki swojej spontaniczności i chęci bycia blisko człowieka. Zwierzęta wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie, pomagają w relacjach z innymi ludźmi. Często się mówi o tym, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, i jest to absolutnie prawda gdyż psy człowieka traktują jak przyjaciela. Psy do człowieka się tak przywiązują, że często w sytuacji zagrożenia ratują życie swojemu właścicielowi. Często psy szkolone są do pracy z osobami chorymi co powinno nas jeszcze bardziej do nich przekonać. Samo przebywanie w jednym pomieszczeniu z dobrze ułożonym psem poprawia nam samopoczucie. Psy pomagają w życiu osobom samotnym. Dzięki pupilowi, taka osoba ma się kim opiekować, jest za swojego przyjaciela odpowiedzialna co wpływa na poczucie wartości i chęć do życia. Również miłym i w dodatku wprost ślicznym stworzeniem jakie możemy trzymać w domu jest kot. Koty to największe indywidualności lecz nie zaprzeczymy temu, że przywiązują się do miejsc i do ludzi. Koty, podobnie jak psy, również wykorzystywane są do terapii, szczególnie osób starszych, pacjentów szpitali, dzieci z domów dziecka, osób niepełnosprawnych czy pacjentów szpitali psychiatrycznych.