W trosce o piękny uśmiech.

W trosce o piękny uśmiech.

Higiena jamy ustnej i systematyczne wizyty u dentysty to podstawa pięknego uśmiechu i atrakcyjnego wyglądu. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że troska o zęby jest bardzo ważna z wielu innych względów. Stan naszego uzębienia wpływa przecież nie tylko na nasz wygląd, ale i na zdrowie. Wiele poważnych dolegliwości i chorób ogólnoustrojowych jest właśnie efektem problemów związanych z jamą ustną. Warto pamiętać zatem, że nawet „zwykła” próchnica może doprowadzić do poważnych komplikacji i stać się przyczyną groźnych dolegliwości. Przez chore zęby bakterie i wirusy znacznie szybciej przedostają się do krwiobiegu i mogą tam wyrządzić wiele szkód. Wiadomo już, że wiele problemów związanych z sercem wiąże się z zaniedbaną i nieleczoną próchnicą oraz zbyt późno wykrytymi stanami zapalnymi rozwijającymi się w jamie ustnej.
Jak zatem należy dbać o zdrowie jamy ustnej? Sposobów jest wiele, przy czym najważniejsza jest codzienna higiena. Mycie zębów odpowiednią pastą i szczoteczką to podstawa, warto korzystać również z nici dentystycznych oraz płynów do płukania ust. Dzięki nim można skuteczniej pozbyć się wszystkich bakterii i uchronić zęby przed próchnicą. Warto pamiętać również o oczyszczaniu języka, na którym także mogą gromadzić się bakterie. Szczególną uwagę należy zwrócić na przerwy pomiędzy poszczególnymi zębami, które są idealną kryjówką dla bakterii.
Oprócz czyszczenia zębów w prawidłowy sposób, bardzo ważne są wizyty u dentysty. Gabinet ten odwiedzać należy przynajmniej raz na pół roku, a wszelkie problemy od razu leczyć. Dotyczy to zarówno walki z próchnicą, jak i szybkiego usuwania zbierającego się na zębach nalotu. Mogą się pod nim gromadzić szkodliwe bakterie, które z czasem zaczynają niszczyć nie tylko zęby, ale i dziąsła. Choroby dziąseł mogą z kolei stać się przyczyną parodontozy, w której to przypadku najpoważniejszym problemem stają się rozchwiane zęby i ich stopniowa utrata. Warto zatem zaglądać systematycznie do swego stomatologa. Dzięki temu można dłużej cieszyć się pięknym uśmiechem i mocnymi zębami, a jednocześnie chronić swój organizm przed wieloma przykrymi chorobami.

Comments are closed.