Udar mózgu a możliwości współczesnej medycyny.
Udar mózgu jest jednym z większych zagrożeń dla ludzkiego życia. Ci, którym uda się przeżyć, grożą przykre konsekwencje w postaci paraliżu i utraty samodzielności. Dlatego też tak ważne jest szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia, co jest możliwe dopiero w chwili, gdy zostaną wykonane wszystkie zalecane w takim przypadku badania. Z jakich możliwości korzysta w tym zakresie współczesna medycyna?
W walce z urazami mózgu oraz ich konsekwencjami ważne są przede wszystkim badania. Można je podzielić na laboratoryjne oraz na te, które wykonuje się za pomocą specjalistycznych sprzętów. Ogromne znaczenie ma tu tomografia komputerowa, która pozwala dokładnie ustalić zmiany zachodzące wewnątrz czaszki. Tomograf stał się jednym z najważniejszych urządzeń wykorzystywanych przez współczesnych lekarzy z w znacznym stopniu ułatwia im pracę. Przynosi to wiele korzyści pacjentom. Innym ważnym badaniem wykonywanym w przypadku udarów jest badanie EKG, które pozwala sprawdzić formę serca i zdiagnozować problemy związane z jego funkcjonowaniem. U chorych z udarem wykonywany jest także rentgen płuc oraz USG tętnic. Szczególnie ważne są tutaj te tętnice, których zadanie polega na odprowadzaniu krwi do mózgu. Badane są również tętnice mózgowe.
Tak kompleksowy zestaw badań pozwala lekarzom możliwie jak najdokładniej określić stan chorego i podjąć najlepszą w danym przypadku formę leczenia oraz rehabilitacji. Ta jest bardzo ważnym elementem w przypadku chorych po udarze mózgu. Pozwala ona nie tylko poprawić sprawność fizyczną chorego, ale wzmacnia jego formę psychiczną. Dla tych, którzy muszą wrócić do normalnego życia po urazie, jest to bardzo ważna sprawa. Ponieważ skuteczna może być tylko ta rehabilitacja, która została przeprowadzona w odpowiedni sposób, nikogo nie powinien dziwić fakt, że współczesna medycyna poświęca jej sporo uwagi. Ważny jest tu odpowiedni dobór ćwiczeń oraz intensywność ich wykonywania, co nie zawsze jest sprawą prostą. Osoby po udarze mogą mieć wyjątkowe wymagania, a wielu z nich musi od nowa uczyć się wykonywania prostych czynności. W ich terapii zatem nie ma miejsca na błędy – nawet te najdrobniejsze.
Najnowsze komentarze