Spożywanie posiłków

Spożywanie posiłków, a także picie napojów, jest dla większości ludzi oczywistym nawykiem, nad którym nie ma sensu się zastanawiać. Najczęściej jemy w pośpiechu, nie chcąc tracić zanadto cennego czasu. Wydaje nam się, że czynność ta, mimo że konieczna, nie jest warta poświęcenia jej szczególnej uwagi. Zdrowe nawyki żywieniowe mogą jednak znacząco poprawić nasze samopoczucie, a także sprawić, że każdy posiłek będzie dla nas jak najsmaczniejsze delicje.

Złe nawyki żywieniowe

Podstawowym błędnym nawykiem żywieniowym jest zbytni pośpiech. Nie dbamy o to, aby każdy posiłek był przeżuwany z należytą starannością, lecz najczęściej połykamy kawałki jedzenia niemal w całości. Aby proces ten nie był dla nas zbyt trudny i nieprzyjemny, popełniamy drugi poważny błąd – pijemy w trakcie jedzenia. Robimy to po prostu z powodu zwykłego niedbalstwa, nie zdając sobie sprawy z negatywnych konsekwencji takiego działania.

Negatywne konsekwencje złych nawyków dla zdrowia i samopoczucia

Spożywając posiłki w powyżej opisany sposób, narażamy się na szereg negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Przede wszystkim niewłaściwie przeżute pożywienie stanowi spore wyzwanie dla naszego układu trawiennego. Narażamy się w ten sposób na przeróżne problemy żołądkowe, takie jak: zgaga, niestrawność, częste wzdęcia, zaparcia, odbijanie się, a także bardzo utrudniające kontakty towarzyskie – nieprzyjemne burczenie w brzuchu. Złe nawyki żywieniowe, połączone z życiem w ciągłym biegu, mogą także znacznie zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na tzw. zespół jelita drażliwego. Zaburzenie to objawia się przede wszystkim ciągłym bólem brzucha oraz nieregularnym rytmem wypróżnień.

Czerp radość ze spożywania posiłków!

Jeśli chcesz uniknąć powyżej wymienionych problemów zdrowotnych powinieneś zastosować się do kilku ważnych reguł. Przede wszystkim musisz pamiętać o regularnym spożywaniu posiłków co kilka godzin. Bardzo niezdrowym nawykiem jest objadanie się raz czy dwa razy dziennie do syta. Ogranicz się do przyjmowania od 4 do 6 posiłków w ciągu doby. Musisz również pamiętać o ważnej zasadzie nakazującej, aby przyjmować napoje dopiero po spożyciu jedzenia. Jeśli zachowasz się do tych reguł musisz jeszcze przekonać się do tego, że warto unikać pośpiechu. Naprawdę dobrze jest poświęcić jedzeniu co najmniej kilkanaście minut, delektując się powoli każdym branym do ust kawałkiem potrawy. Gdy zaczniesz praktykować ten nawyk szybko przekonasz się, jak wiele wcześniej traciłeś, jedząc jakbyś brał udział w wyścigu. Nagle jedzenie stanie się dla Ciebie prawdziwą przyjemnością, która przestanie już być mechanicznym nawykiem. Zauważysz również, że od tej pory wszelkie problemy żołądkowe będą tylko niemiłym wspomnieniem, a Twoje ogólne samopoczucie ulegnie znacznej poprawie.

Comments are closed.