Rola diety w naszym życiu.

Choć bardzo często lekceważymy skład naszego codziennego menu, odpowiedni sposób odżywiania się jest bardzo ważny. To, co jemy, może w ogromnym stopniu pogorszyć lub poprawić naszą formę. Lekarze od lat zachęcają Polaków do zwracania większej uwagi na to, co znajduje się na ich stołach. Dlaczego każdy z nas powinien zwracać na to uwagę?
Odpowiedź jest bardzo prosta. Zdrowe odżywianie się jest bardzo ważne, gdyż do błędy dietetyczne są najczęstszą przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem. Przestrzeganie zasad zdrowej diety jest zatem bardzo ważne i może uchronić przed takimi problemami, jak cukrzyca czy miażdżyca. Brak świeżych warzyw i owoców, zbyt częste sięganie po słodycze lub tłuste potrawy – oto bardzo często popełniane błędy, które mogą prowadzić do poważnych problemów.
Jednym z najczęściej spotykanych skutków nieprawidłowego odżywiania się jest nadwaga, z którą boryka się coraz więcej osób na całym świecie. Jej główną przyczyną jest właśnie jedzenie niewłaściwych produktów, zazwyczaj w niewłaściwym czasie. Bo zdrowe odżywianie się to nie tylko wybór najlepszych dla zdrowia produktów, ale także rozsądne rozłożenie poszczególnych posiłków w czasie. Ci, którzy głodzą się przez cały dzień, a porządny posiłek zjadają dopiero późnym wieczorem, poważnie sobie szkodzą. Ich metabolizm znacznie zwalania, układ pokarmowy gorzej radzi sobie z trawieniem, a resztki jedzenia znacznie dłużej zalegają w przewodzie pokarmowym. Ma to swe dalsze, dość poważne konsekwencje. Zalegające resztki trują organizm od wewnątrz i mogą w sporym stopniu wpływać na pracę wielu narządów wewnętrznych. Są przede wszystkim sporym zagrożeniem dla wątroby. Innym problemem związanym z wolniejszą przemianą materii jest odkładanie się nadmiaru energii w postaci tłuszczu i szybsze magazynowanie tkanki tłuszczowej. Znacznie lepiej robią te osoby, które swe posiłki równomiernie rozkładają w czasie. Kilka małych porcji zjadanych w ciągu dnia to najlepsze rozwiązanie. Dzięki temu układ pokarmowy lepiej sobie radzi ze swoimi zadaniami, a szybsza przemiana materii przynosi korzyści urodzie, i zdrowiu.