Nowoczesnych specjalizacji medycznych jest multum

Wyróżnia się ponad czterdzieści różnych specjalizacji medycznych, począwszy od anestezjologii, która zajmuje się tematem znieczulania pacjentów, poprzez różne rodzaje chirurgii, które dotyczą zabiegów operacyjnych, kardiologię zajmującą się układem sercowo-naczyniowym, okulistykę zajmującą się okiem oraz widzeniem, ginekologię dotyczącą kobiecych narządów rozrodczych, psychiatrię, która dotyczy szeroko pojętego zdrowia psychicznego, aż po pediatrię zajmującą się chorobami i prawidłowym rozwojem dzieci i młodzieży. Niezbędna jest także psychologia kurująca choroby duszy. Dermatolog również na brak pracy nie narzeka, bo uczuleń i trądzików jest sporo. Niezbędne jest także leczenie alkoholizmu, bo coraz więcej osób popada w takie uzależnienie. Alergia również musi być leczona, bo współczesność to czas uczuleń. Dodatkowo każdy lekarz, który dokonał już wyboru swojej specjalizacji, może również wybrać specjalności bardziej szczegółowe, na przykład alergologię, hematologię, medycynę sądową, sportową, reumatologię, seksuologię czy też mnóstwo innych. Zatem tylko tak duże rozdzielenie poszczególnych działów medycyny skutkuje w efektywnym leczeniu wszystkich chorób. Dzisiaj opieka medyczna zyskała na jakości.