Najgroźniejsze choroby XXI wieku.

Najgroźniejsze choroby XXI wieku.

Mimo znaczącego postępu związanego z metodami leczenia oraz sięgania po coraz bardziej nowoczesne rozwiązania, nadal poważnym problemem są choroby cywilizacyjne. Jakie problemy zdrowotne są największym utrapieniem człowieka żyjącego w XXI wieku? Jakie dolegliwości mu zagrażają w największym stopniu?
Do grupy licznych chorób cywilizacyjnych zaliczyć można przede wszystkim wszelkiego rodzaju choroby serca. Sprzyja im życie w stresie, zły sposób odżywiania się oraz brak ruchu. Do najpoważniejszych problemów zalicza się tu choroba niedokrwienna serca oraz arytmie wszelkiego rodzaju. Współczesna medycyna musi sobie również radzić z coraz większą plagą chorób nowotworowych. Za ich rozwój odpowiedzialne są nie tylko błędy żywieniowe i niezdrowy styl życia, ale i czynniki środowiskowe. Zanieczyszczone powietrze, żywność pełna konserwantów, barwników i wszelkiego rodzaju „ulepszaczy” – oto główne przyczyny raka na całym świecie. Poważnym problemem, z którym walczą miliony ludzi na całym świecie, jest także cukrzyca. O ile w wielu przypadkach jest ona uwarunkowana przez czynniki genetyczne, to zdecydowana większość zachorowań na cukrzycę jest efektem niewłaściwego sposobu odżywiania się. Złe nawyki żywieniowe prowadzą też do takich schorzeń, jak miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze.
Innym problemem, który można śmiało określić mianem choroby cywilizacyjnej, jest osteoporoza. Ten problem, kojarzony głównie z kobietami w średnim wieku, coraz częściej dokucza także panom oraz osobom młodym. Chorobie sprzyja m. in. niezdrowy styl życia oraz nieodpowiedni sposób odżywiania się.
Dlaczego współczesna medycyna tak wiele uwagi poświęca chorobom cywilizacyjnym? Powodów jest wiele. Przede wszystkim choroby te dotykają ogromną grupę ludzi. Mogą też prowadzić do poważnych konsekwencji, które ponosi całe społeczeństwo. Wiele problemów zdrowotnych sprawia, że chory nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować, traci zdolność do pracy i wymaga długiej, profesjonalnej terapii. Dlatego też lekarze tak wiele uwagi poświęcają profilaktyce, dzięki której można chronić się przed wieloma poważnymi problemami ze zdrowiem.

Comments are closed.