Nadciśnienie tętnicze. Jak zdrowy styl życia pomaga walczyć z tym problemem?

Nadciśnienie tętnicze. Jak zdrowy styl życia pomaga walczyć z tym problemem?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najpoważniejszych problemów wśród polskich pacjentów. Niestety, w wielu przypadkach chorzy sami przyczyniają się do rozwoju tej choroby. Niektórzy zapominają, jak ważny jest zdrowy styl życia i sami sobie poważnie szkodzą. W efekcie zaczynają dokuczać im przeróżne choroby, wśród których znajduje się m. in. nadciśnienie tętnicze.
Głównym błędem, bardzo często popełnianym przez nas, jest korzystanie ze zbyt wielkich ilości soli. Sól znajduje się już w wielu gotowych produktach, np. w wędlinach, a dosalając potrawy sprawiamy, że znacznie przekraczamy zalecane normy jej dziennego spożycia. Choć sól wydaje się niezbędna w naszej kuchni, śmiało można ją zastąpić wieloma innymi przyprawami. Najkorzystniejsze dla zdrowia są zioła: smaczne, aromatyczne, a przede wszystkim zdrowe. Nadmiar soli może prowadzić do problemów z ciśnieniem, zatem jej ograniczenie jest jedną z bardziej istotnych spraw dla każdego. Drugim błędem, również związanym z kuchnią i codziennym odżywianiem się, jest zbyt częste sięganie po potrawy tłuste i wysokokaloryczne. Tłuszcze mogą zakłócać pracę układu sercowo – naczyniowego, mogą też prowadzić do otyłości. Ta jest z kolei jedną z najczęściej pojawiających się przyczyn nadciśnienia tętniczego w Polsce. A przecież wystarczy tłuste mięsa zastąpić morskimi rybami, a zamiast słodyczy sięgnąć po znacznie zdrowsze owoce. Pozwala to nie tylko zachować tak ważną dla zdrowia prawidłową masę ciała, ale jednocześnie cieszyć się piękną sylwetką. To dodatkowa zaleta, która wynika z przestrzegania podstawowych zasad zdrowego stylu życia.
Innym problemem, który już dawno zauważyli lekarze zajmujący się licznymi chorobami cywilizacyjnymi (w tym i problemom związanym z nadciśnieniem) jest zbyt mała aktywność fizyczna Polaków. Niestety, większość z nas rusza się zbyt rzadko i prowadzi siedzący tryb życia. Odbija się to niekorzystnie na ogólnym stanie zdrowia. Ruch jest bardzo ważny i skutecznie chroni przed licznymi dolegliwościami, dlatego też warto o nim pamiętać. Brak ruchu jest jednym z częściej pojawiających się problemów występowania nadciśnienia.
Prawdziwym zagrożeniem są jednak papierosy. Każda osoba dbająca o zdrowie powinna ich unikać. Nie tylko prowadzą one do chorób płuc i serca, ale i do problemów z ciśnieniem. Konieczne jest zatem rzucenie palenia, a wszystko to dla własnego dobra.

Comments are closed.