Jaka dieta odchudzająca jest najlepsza?

Jaka dieta odchudzająca jest najlepsza?

Wokół programów odchudzających toczą się burzliwe dyskusje. Wiele osób daje się skusić na długotrwałe programy, w trakcie których zamiast tradycyjnych posiłków spożywa się gotowe produkty, np. koktajle czy zupki. Wielu zwolenników mają również tzw. głodówki, które polegają na drastycznym ograniczeniu ilości kalorii dostarczanych do organizmu, a tym samym – szybką utratę wagi. Czy są one skuteczne?
Zdaniem specjalistów mogą one pomóc w walce z nadwagą, jednak trzeba z nich korzystać rozsądnie. Ci, którzy zbyt długo stosują głodówki, narażają się na niedobory witamin i składników mineralnych, co może w efekcie prowadzić do wielu poważnych chorób. Innym zagrożeniem związanym z takimi rygorystycznymi programami odchudzającymi jest ryzyko wystąpienia efektu jo-jo. Jego główna przyczyną jest fakt, że większość osób po pozbyciu się dodatkowych kilogramów wraca do starych nawyków żywieniowych. Ponieważ w trakcie odchudzania metabolizm znacznie zwalnia, nagłe zwiększenie pożywienia jest dla niego zaskoczeniem. Układ pokarmowy nie jest w stanie sobie poradzić w większą ilością pożywienia, co sprzyja szybszemu odkładaniu się nadmiaru kalorii w postaci tkanki tłuszczowej. W efekcie zbyt rygorystyczne diety mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.
Czy można zatem tak zmienić sposób odżywiania się, by pozbyć się w zdrowy i bezpieczny sposób zbędnych kilogramów? Można, lecz wymaga do trwałej zmiany sposobu odżywiania się. Specjaliści od dawna podkreślają, że najlepszymi programami odchudzającymi są te, które trwają już do końca życia. Na wadzie traci się pomału, ale efekty są bardziej trwałe. Mniej strat ponosi również zdrowie, gdyż organizm na bieżąco otrzymuje tak ważne dla jego prawidłowego funkcjonowania witaminy i minerały. Dbając o to, by codzienne menu było lekkostrawne, a zarazem pełnowartościowe można się jednocześnie uchronić przed największym wrogiem pięknej sylwetki, czyli przed efektem jo-jo.
Osoby, które chcą stracić zbędne kilogramy, powinny z głową podejść do odchudzania i wybrać jeden z tych programów dietetycznych, w przypadku których zmienia się nie tylko waga, ale i stosunek do jedzenia. To najlepszy sposób na cieszenie się zdrowiem i szczupłą sylwetką.

Comments are closed.