Jak żyć, by nie dać się osteoporozie?

Jak żyć, by nie dać się osteoporozie?

Osteoporoza jest jedną z poważniejszych chorób, z którą borykają się przede wszystkim kobiety w średnim wieku. Choć wiele problemów ze zdrowiem kości wynika z wieku i naturalnego procesu starzenia się organizmu, wielu dolegliwościom można zapobiec w porę dzięki dbaniu o swą formę. Jak podkreślają lekarze na całym świecie, osteoporoza jest jedną z wielu chorób, przed którą może uchronić zdrowy styl życia. Podkreślają to statystyki lekarskie, z których jasno wynika, iż większość cierpiących z powodu osteoporozy to osoby prowadzące siedzący tryb życia i odżywiające się w niewłaściwy sposób. W efekcie osłabione kości stają się przyczyną bólu, są też znacznie bardziej narażone na złamania i różnego rodzaju urazy. Niektóre złamania bywają naprawdę groźne i mogą prowadzić do inwalidztwa. Warto zatem pamiętać, że przed tą chorobą kości można się bronić. Jak to zrobić? Wbrew pozorom jest to bardzo proste.
Podstawowe znaczenie ma tu, podobnie jak w przypadku wielu innych chorób, odpowiednie odżywianie się. Na stole każdego z nas powinny pojawiać się nie tylko świeże owoce i warzywa, ale przede wszystkim mleko i jego przetwory. Produkty mleczne są rewelacyjnym źródłem wapnia, które zapewnia kościom dobrą formę. To właśnie jego niedobory są główną przyczyną problemów z osteoporozą.
Oprócz diety w walce z osteoporozą przyda się codzienny ruch. Najlepiej korzystać z możliwości aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Spacer w słoneczny dzień jest wyjątkowo korzystny dla zdrowych kości. Dlaczego? Słońce zmusza ludzki organizm do produkcji witaminy D, bez której organizm człowieka nie jest w odpowiedni sposób wchłonąć wapnia. Dodatkową zaletą ruchu jest to, że sprzyja on kościom, pozwala im zachować swą gęstość i chroni je przed stopniową degradacją. Rozwija jednocześnie mięśnie, które w razie pojawienia się choroby mogą wspierać osłabiony kręgosłup.
Pamiętając o odpowiedniej diecie i codziennej gimnastyce można zapobiec wielu przykrym chorobom. Warto o tym pamiętać i postawić na zdrowy styl życia. Może to uchronić nie tylko przed osteoporozą, ale i wieloma innymi problemami.

Comments are closed.