Fobia społeczna – zaburzenie poważnie utrudniające życie

131Fobia społeczna jest zaburzeniem z zakresu zaburzeń lękowych. Jego skutki są dla chorego często naprawdę bolesne. Osoba taka często na tyle obawia się kontaktów z innymi ludźmi, że w skrajnych przypadkach nie jest w stanie opuścić czterech ścian swojego mieszkania. Ogromny lęk wzbudza u takiej osoby spotkanie znajomych, umawianie się na imprezy, wykonywanie i odbieranie połączeń telefonicznych, a zabieranie publiczne głosu jest wyzwaniem niemal nie do przejścia. Fobia społeczna wiąże się z pojawieniem się wielu objawów zarówno psychologicznych, jak i behawioralnych i somatycznych. W pierwszym przypadku wiąże się ona z niskim poczuciem wartości, obniżonym nastrojem, problemami z koncentracją, brakiem poczucia sensu życia czy też poczuciem gniewu do otaczającej rzeczywistości.

Objawy behawioralne dotyczą samych zachować zaburzonej osoby. Sprowadza się to do tego, że ludzie tacy skrajnie unikają wszelkich sytuacji, które miałyby nasilić ich lęk. Oczywiście życie ludzi wymaga wchodzenie w relacje ze społeczeństwem, dlatego też próby unikania są najczęściej skazane na niepowodzenie. Objawy behawioralne są silnie powiązane również z objawami somatycznymi/fizjologicznymi. Chora osoba obawia się zauważenia przez innych osób własnych objawów somatycznych, dlatego tworzy się tak zwane błędne koło. Do objawów tych możemy zaliczyć ataki paniki, przyśpieszone bicie serca, ataki potu, drżenie mięśni, sztywnienie kończyn, czerwienienie się, niemożność wypowiedzenia słów, jąkanie się, suchość w ustach, parcie na mocz i pęcherz. Nie trudno wyobrazić sobie jak dużym utrudnieniem dla życia osoby z fobią społeczną jest występowanie tych objawów. Fobia społeczna ma najczęściej swe źródła w przeszłości zaburzonej osoby. Ma ona za sobą często traumatyczne wydarzenia, a stosunki w jej rodzinie nie należały do najzdrowszych. Aby poradzić sobie z własnymi ograniczeniami chorzy stoją przed koniecznością podjęcia się psychoterapii. W niektórych przypadkach konieczna jest również farmakoterapia, głównie w sytuacji silnej depresji.

Comments are closed.SzukajNajnowsze komentarze

  Kalendarz

   Wrzesień 2019
   P W Ś C P S N
   « Sty    
    1
   2345678
   9101112131415
   16171819202122
   23242526272829
   30  

  Dieta jogurtowa

   Dieta jogurtowa jest bez wątpienia dobrym sposobem na to, aby oczyścić nasz organizm z wielu szkodliwych toksyn, a także na to, aby w szybkim czasie pozbyć się kilku niepotrzebnych, nadliczbowych kilogramów. Co najważniejsze jest ona całkowicie bezpieczna, bowiem jak wiadomo jogurty zapewniają naszemu organizmowi sporą dawkę potrzebnego białka. Należy do tego dodać fakt, że dieta taka jest również niezwykle smaczna, kto bowiem Nielubi pysznych, owocowych jogurtów. Na czym polega taka dieta? Oczywiście w głównej mierze jest ona oparta właśnie na zaopatrywanie naszego organizmu w spore dawki jogurtu, najlepiej naturalnego. Alternatywą dla jogurtów, równie smaczną są maślanki i kefiry, które możemy kupić w sklepach również w owocowych smakach. Dieta jogurtowa nie powinna jednak trwać dłużej niż dwa tygodnie, organizm potrzebuje bowiem składników odżywczych, których same jogurty nie są w stanie nam dostarczyć. Można jednak poszerzyć dietę jogurtową o świeże owoce i warzywa.

   Dzięki temu nadal będziemy w skuteczny sposób oczyszczać organizm z toksyn, stracimy szybko parę kilogramów, ale także znacznie zmniejszymy ryzyko pojawienia się negatywnych konsekwencji związanych z tą dietą. Warto oczywiście również zadbać o regularne przyjmowanie płynów. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że powinny być to zdrowe napoje, zapomnijmy o algolu, kawie, mocnej herbacie czy napojach gazowanych. Najlepiej sprawdzi się naturalna woda mineralna (koniecznie niegazowana!), a także soki, nektary i kompoty domowej roboty. Wykluczone w trakcie praktykowania diety jest również kategorycznie palenie papierosów, spożywanie tuczących słodyczy i bogatych w zły cholesterol porcji czerwonego mięsa. Stosują się po powyższych wskazówek będziemy mogli być całkowicie pewni, że w krótkim czasie poczujemy się znacznie lepiej, a nasze zdrowie zyska na tym naprawdę wiele. Poprawi się oczywiście także wygląd naszego ciała, stracimy bowiem bardzo szybko zbędne kilogramy co pozwoli nam poczuć się lekko i swobodnie. Zapomnimy o nieprzyjemnych zaparciach, a bóle brzucha będą już tylko nieprzyjemnym wspomnieniem.