Dna moczanowa – choroba bogaczy

Dna moczanowa jest chorobą metaboliczna, która powodowana jest przez podwyższenie wskaźnika kwasu moczowego we krwi i zaleganiu kryształków soli moczanów w stawach chorej osoby. Przyczyn pojawienia się tego zaburzenia należy szukać przede wszystkim w nieprawidłowym, zbyt tłustym odżywianiu się. Czynnikiem zwiększającym ryzyko jest również nadużywanie alkoholi, palenie papierosów, nierozsądne korzystanie z używek. Nie bez znaczenia są jednak również czynniki genetyczne, bowiem zaobserwowano, iż pojawienie się choroby występowało bardzo często u osób, w której rodzinach pojawił się wcześniej ten problem. Statystyki dotyczące występowanie dna moczanowa w ogólnej populacji nie są zbyt dokładne, jednak najczęściej wskazuje się, że choruje na tę chorobę około 3, 5% Europejczyków. Dna moczanowa niezbyt często pojawia się u ludzi w młodym wieku, jednakże nieprawidłowy styl życia może warunkować jej wystąpienie w późniejszym wieku. Przyjmuje się, iż choroba ta dotyka najczęściej mężczyzn w wieku 30-50 lat, często nie przykładających zbyt dużej wagi do dbania o własne zdrowie.

Dna moczanowa objawia się najczęściej występowaniem silnego bólu zlokalizowanego w stawach. Najczęściej ból promieniuje do dużego palucha stopy, lecz często występuje również w kciuku, nadgarstku, łokciu, kolanie, barkach, a nawet w kręgosłupie. Najsilniejsze ataki pojawiają się najczęściej bezpośrednio po spożyciu niezdrowej, tłustej żywności, wypiciu alkoholu lub przyjęciu niezdrowych używek. Pojawia się wtedy wysoka gorączka, zaczerwienienie w okolicach bolącego stawu oraz jego obrzęk. Objawy te trwają do kilku dni, po czym samoczynnie ustępują. Nie powinno się ich jednak bagatelizować, bowiem mogą nieść za sobą liczne, nieprzyjemne powikłania takie jak chociażby kamica moczowa, miażdżyca, choroby serca, czy choroba wieńcowa. Może także dojść do trwałych zmian struktury stawów, co może skutkować ich zniekształceniem, podatnością na łamliwość czy zbytnie usztywnienie.

Leczenie DNA moczanowa polega przede wszystkim na unikaniu czynników, które potęgują objawy choroby. Należy w miarę możliwości unikać wszelkich źródeł stresu, zmienić dietę na znacznie mniej tłustą, przejść na zdecydowanie bardziej aktywny styl życia. Należy również pamiętać o tym, aby codziennie przyjmować duże ilości wody mineralnej.

Comments are closed.