Dlaczego warto rzucić palenie?
Dlaczego warto rzucić palenie?
Lekarze alarmują i od lat przypominają Polakom niemal na każdym kroku, że palenie może przyczynić się do rozwoju wielu poważnych chorób. Rak płuc, choroby serca oraz ogólne osłabienie organizmu – oto najczęściej spotykane skutki palenia papierosów. Rzucenie tego nałogu jest bez wątpienia najlepszym sposobem na to, by zadbać o swe zdrowie i wspomóc własny organizm organizm. Dlaczego palenie papierosów jest tak poważnym zagrożeniem dla każdego człowieka?
Dlaczego tak wiele osób sięga po papierosy? Jedni palą dla szpanu, inni chcą spróbować palenia z czystej ciekawości. Niestety papierosy bardzo szybko uzależniają, a walka z nałogiem jest trudna i wymaga silnej woli oraz wsparcia.
Jednym z największych wrogów dla ludzkiego organizmu jest sama nikotyna, która szybko uzależnia i która w destrukcyjny sposób wpływa na wiele narządów wewnętrznych. Utrudnia ona pracę zarówno układu oddechowego, jak i układu krążenia. Oprócz nikotyny bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie mają substancje chemiczne, które znajdują się w papierosach. Wiele z nich może wyrządzić więcej szkód niż wspomniana już nikotyna. Takich substancji, które zatruwają organizm palacza, jest w papierosie około 4 tysięcy. Co gorsza – narażone są nie tylko osoby palące, ale również te, które przebywają w zadymionych pomieszczeniach. Udowodniono już, że bierne palenie jest tak samo szkodliwe jak czynne i może przyczyniać się nie tylko do poważnych schorzeń układu oddechowego, ale i zwiększać podatność na alergie. W trosce o siebie i innych warto zatem zrezygnować z palenia, posłuchać lekarzy i zacząć oddychać czystym, wolnym od nikotyny powietrzem.
Moda na rzucanie palenia oraz na prowadzenie zdrowego, wolnego od nałogu stylu życia sprawia, że coraz więcej osób stara się unikać papierosów. Walce z tym groźnym nałogiem sprzyjają również przepisy, które zabraniają palenia w miejscach publicznych. Pierwsze efekty takiej kampanii są już widoczne, gdyż wraz z liczbą nałogowców spadła ilość zachorowań na raka płuc. To pozytywne zjawisko, które może przynieść wiele korzyści dla wszystkich polskich pacjentów.
Najnowsze komentarze