Co warto wiedzieć o medycynie sportowej?

Uprawianie sportów jest bardzo ważne i bez wątpienia przynosi szereg korzyści dla zdrowia. Nie można jednak zapominać o tym, że niewłaściwy trening oraz zły dobór ćwiczeń mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Sport tylko wtedy będzie korzystny dla zdrowia, gdy wysiłek fizyczny zostanie odpowiednio dostosowany do możliwości ćwiczącej osoby. Dlatego też tak ważna jest medycyna sportowa, dzięki której miłośnicy różnych dyscyplin sportu mogą lepiej poznać możliwości własnego organizmu, prawidłowo zaplanować trening oraz na bieżąco monitorować swą kondycję.
Dzięki badaniom lekarskim każdy sportowiec może sprawdzić wydolność swego organizmu. To bardzo ważna sprawa. Dlaczego? Jednym z największych problemów wielu osób ćwiczących jest przetrenowanie. Zbyt intensywny trening może prowadzić z kolei do problemów z tętnem, sercem oraz układem kostnym. Ci, którzy ćwiczą ponad swe możliwości, są znacznie bardziej narażeni na kontuzje i urazy.
Aby móc cieszyć się aktywnością fizyczną i bezpiecznie uprawiać sport, koniecznie należy w prawidłowy sposób zaplanować swój trening. To bardzo ważne z wielu powodów. Stopniowe wzmacnianie kondycji pozwala uchronić ciało przed przykrymi skutkami przetrenowania, a jednocześnie pozwala na stopniowy rozwój formy. Lekarze, dla których medycyna sportowa jest główną specjalizacją, mają kilka prostych rad dla tych, którzy swą przygodę ze sportem dopiero zaczynają. Należy zatem zaczynać od prostych ćwiczeń, stopniowo zwiększając ich intensywność. Warto również wykonać kilka prostych badań, dzięki którym można wybrać najlepszą dla zdrowia dyscyplinę sportu. To bardzo ważna sprawa. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pewne choroby lub czynniki związane z budową ciała mogą wykluczać możliwość uprawiania pewnych dyscyplin.
Ci, którym uda się z powodzeniem przejść przez badania lekarskie, mogą zacząć pracować nad swą formą. Systematyczny trening może w ich przypadku być i bezpieczny, i korzystny dla zdrowia. Ważne, by zachować umiar i nie rzucać się od razu na głęboką wodę, gdyż przetrenowanie nie tylko może prowadzić do przykrych dolegliwości, ale i zniechęcać do dalszych ćwiczeń.

Maj 2019