Alkohol jako śmiertelna, nieuleczalna choroba

Nie od dziś wiadomo, że uzależnienie alkoholowe jest definiowane przez lekarzy jako jednostka chorobowa. Polega ona na tym, że osoba alkoholika traci kontrolę nad wypijanym przez siebie alkoholem co przynosi negatywne skutki dla jego organizmu, a także sieje poważne spustoszenie w rodzinie osoby uzależnionej. Picie przez uzależnioną osobę alkoholu ma charakter przymusowy, kompulsywny. Przymus ten ma zarówno charakter psychiczny, jak i fizjologiczny. Z tego też powodu alkoholik traci kontrolę nad ilością i częstością wypijanego przez siebie alkoholu, jednakże utrzymanie abstynencji jest możliwe dzięki podjęciu przez chorego leczenia, przede wszystkim wysoką skuteczność przypisuje się spotkaniom anonimowych alkoholików, opartych na drodze dwunastu kroków.

Problem alkoholizmu dotyczy znacznej części polskiego społeczeństwa. Ryzykowną jego ilość spożywa w naszym kraju 16% ludności. Za śmiertelną dawkę alkoholu przyjmuje się ilość od sześciu do ośmiu gramów na każdy kilogram masy ciała. Alkoholizm przebiega fazowo, zaczynając się od fazy wstępnej, przechodząc następnie przez fazę ostrzegawczą, krytyczną, a kończąc się na fazie przewlekłej. Na ostatnim z wymienionych etapów pojawia się występowanie regularnych, wielomiesięcznych ciągów, które często doprowadzają do zgonu osoby uzależnionej spowodowanego przedawkowaniem ilości wypitego alkoholu.
Wypijany alkohol zaburza wtedy całą pracę organizmu, wyniszcza poszczególne organy, powoduje, że psychika osoby uzależnionej jest bardzo naruszona.

Aby poradzić sobie z własnym uzależnieniem alkoholik może skorzystać z wielu form pomocy. Przede wszystkim pomoc może uzyskać w Ośrodkach terapii uzależnień, mitingach anonimowych alkoholików, klubach abstynenta. Bardzo ważne jest jednak to, aby sama osoba uzależniona chciała sobie pomóc, często się zdarza bowiem tak, że jest ona przymuszana do podjęcia leczenia przez swoją rodzinę. Efekty podjętej na tej zasadzie terapii są najczęściej znacznie niższe, są jednak przypadki, w których takie rozwiązanie jest jedynym wyjściem. Warto przy tym pamiętać, że alkoholikiem zostaje się raz na całe życie, dlatego niemożliwy jest już powrót do kontrolowanego picia. Alkoholik podejmujący leczenie będzie zatem musiał przez całe swoje Zycie pozostać abstynentem.

Comments are closed.